Po części teoretycznej przyszedł czas na zmagania w terenie. Wszystkie grupy zostały wymieszane i podzielone na 8 drużyn. Każda z nich zmierzyła się z 4 zadaniami przygotowanymi przez organizatorów. Oprócz wysiłku umysłowego czekała na nas duża dawka dobrej zabawy i możliwość poznania kolegów z innych grup.

Drugi dzień rozpoczął wykład nt. postępowania w przypadku odnalezienia zwłok ludzkich, przygotowany przez funkcjonariusza KWP we Wrocławiu. Po nim przyszedł czas na ćwiczenia w terenie. Wszystkie zespoły połączono w 4 zespoły. Każdy z nich zmierzył się z pięcioma zadaniami przygotowanymi na terenie Walimia i Wałbrzycha. W prowadzonych działaniach przydatne okazały się informacje przekazane w trakcie piątkowych i sobotnich wykładów. W każdym z założeń, przeszukując pięć różnych miejsc, musieliśmy odnaleźć członków sekty Strażników Księgi – wyznawców młodego, ale niezwykle charyzmatycznego guru. W trakcie przeszukiwania i ewakuacji poszkodowanych zmierzyliśmy się z traumą w działaniach ratowniczych, niejednokrotnie musieliśmy wykorzystać urządzenia AED i wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wdrożyć postępowanie w przypadku odnalezienia zwłok.
Założenia były niezwykle ciekawe i wymagające od nas pełnego zaangażowania. Przy okazji mogliśmy poznać okolice Wałbrzycha i Walimia.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do „bazy”. Przyszedł czas na wspólną kolację i integrację, w trakcie której nie zbrakło „rywalizacji na wesoło”.

Ostatniego dnia czekały na nas wykłady przygotowane przez kolegów z Czech i Niemiec. Pierwszy z nich poprowadził kpt. Ing. Vladimír Makeš (Policie Královéhradeckého kraje) nt. metodologi poszukiwań osób zaginionych w Republice Czeskiej. Kolejnym tematem był mantrailing jako metoda poszukiwawcza. Przedstawił go Kai Uwe Gries (Bundesverband Rettungshunde e.V. BRH Südwestfalen). Po części teoretycznej nie zabrakło zajęć w terenie. Tym razem zmierzyliśmy się z piłką nożną i gigantycznymi piłkarzykami, w których zawodnikami byli uczestnicy szkolenia.
Ale co dobre szybko się kończy. Po rozegraniu wszystkich meczów spotkaliśmy się na krótkim podsumowaniu trzydniowych zmagań i ruszyliśmy do domu.
Dziękujemy organizatorom za bardzo dobrą organizację, interesujące wykłady, ciekawe założenia oraz rewelacyjną pogodę.

Więcej:

http://www.psyratownicze.pl/?orlen-search-camp-2015,805

Udostępnij