Głównym celem warsztatów było podniesienie wiedzy i doświadczenia ratowników Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych jakich metod prócz poszukiwawczych można użyć prócz psów ratowniczych do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym.

Piątkowe zajęcia prowadził niepodważalny autorytet w tej dziedzinie w skali ogólnopolskiej st.instruktor ratownictwa górskiego Rafał Chrustek – Grupa Podhalańska GOPR. Podczas teoretycznych zajęć omówił i przedstawił w rozbiciu na czynniki pierwsze jedną z metod poszukiwania osób w terenie otwartym, a mianowicie STP – czyli szybka trójka poszukiwawcza. Jest to jedna z wielu metod skutecznych do poszukiwań, wykorzystująca wykwalifikowane zasoby grup poszukiwawczych połączone z ratownikami ochotnikami, ratownikami PSP, funkcjonariuszami Policji, którzy nie mają doświadczenia w używaniu gps-ów. Omówiona została również zasadność używania psów ratowniczych  w prostym-łatwym- równym- i dobrze widocznym terenie płaskim. Piątkowe popołudnie upłynęło na zajęciach praktycznych w pobliskich lasach wykorzystując nabyta wiedzę teoretyczną.

Natomiast sobota była „psiarska i gruzowiskowa”. W całodniowych zajęciach uczestniczyło 23 psy ratownicze, które obejmowały zagadnienia dotyczące poszukiwań osób zaginionych przy pomocy psów ratowniczych w ciekach wodnych, pustostanach, gruzowiskach,  osuwiskach materiałów sypkich, w dużej ilości bodźców niepozostających obojętnie wobec pracy psa.

Ponadto w sobotę ratownicy wysokościowi GPR OSP Kęty i OSP Niebieszczany mieli w swoich założeniach wykonać przebicie do osoby poszkodowanej/uwięzionej w piwnicy budynku który został zasypany przez strumień gruntowy. Dostanie się do poszkodowanej osoby było utrudnione i wymagało przekucia otworu przez dwie zbrojone wylewki. Ratownicy użyli młotów udarowych oraz pił do betonu. Po dostaniu się do osoby poszkodowanej udzielili jej pierwszej pomocy, zaopatrzyli w sked i technikami linowymi przetransportowali przez trzy kondygnacje a następnie tyrolką na zewnątrz zasypanego budynku. Ćwiczenia miały również w założeniu wykorzystanie drzewołazów.

Sobota to również drugie już, największe poszukiwania w Polsce (kolejny raz podczas WRSu) tym razem w Sosnowcu – zaangażowanie 50 ratowników z różnych grup- uczestników Warsztatów, 12 psów ratowniczych. Sobota skończyła się o 7-ej rano w niedzielę.

Niedzielny zajęcia rozpoczeły się o godz 10.00 bardzo specjalistyczny wykład na temat depresji i samobójstw – wykład poprowadziła Sylwia Kaczan – szef zespołu poszukiwań Fundacji Itaka.

Organizatorem Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014r. „3x?” była Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach.
Organizację WRS Kozubnik 2014 wspierali Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Urząd Miasta w Kętach.

FOTORELACJA FB

 

Udostępnij