Na tym etapie udzielania pierwszej pomocy należy również pamiętać o powiadomieniu służb ratowniczych, dzwoniąc pod numer alarmowy 112! Należy pamiętać aby osobie odbierającej zgłoszenie przekazać informację na temat miejsca zdarzenia, ilości osób poszkodowanych, jak również przedstawić mechanizm zdarzenia oraz stan zdrowia osób wymagających specjalistycznej pomocy medycznej. Wzywając pomoc nigdy nie wolno rozłączyć się bez zgody dyspozytora, który może potrzebować więcej informacji na temat zdarzenia.

Brak oddechu u osoby poszkodowanej , może być spowodowany nagłym zatrzymaniem krążenia tzn. ustaniem pracy mięśnia sercowego. Taki stan poszkodowanego wymaga natychmiastowego rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo oddechowej czyli czynności mających na celu utrzymanie przepływu krwi do mózgu.

Ogólna zasada prowadzenia RKO u osoby dorosłej mówi o czynnościach prowadzonych w schemacie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechach ratowniczych. Osoby udzielające pierwszej pomocy przedmedycznej mogą ograniczyć się do samych ucisków klatki piersiowej w częstotliwości 100 uciśnięć na minutę. Włączenie oddechów ratowniczych zwiększy skuteczność prowadzonego RKO, lecz w tym przypadku należy pamiętać o bezpieczeństwie własnym poprzez użycie jednorazowej maseczki do sztucznych oddechów.

W celu wykonania ucisków klatki piersiowej osoby poszkodowanej należy:

  • znaleźć miejsce ucisku – środek klatki piersiowej,
  • położyć w tym miejscu nasadę nadgarstka swojej ręki, a następnie położyć drugą dłoń na pierwszej,

Uciski klatki piersiowej prowadzi się na wyprostowanych rękach w łokciach, na głębokość 5 – 6 cm.

Wykonanie oddechu ratowniczego wymaga utrzymania drożności dróg oddechowych , objęcia ust poszkodowanego lub zastosowania jednorazowej maseczki do RKO oraz zaciśnięcia nosa poszkodowanego. Należy wykonać dwa spokojne wdechy.

Resuscytacje krążeniowo oddechową prowadzi się do czasu przywrócenia prawidłowego oddechu lub przejęcia osoby poszkodowanej przez ratowników medycznych. RKO można przerwać w momencie wystąpienia zagrożenia lub wyczerpania sił ratownika.

Nagłe zatrzymanie krążenia może wystąpić również u dziecka czy noworodka. Jak się wtedy zachować? To zagadnienie zostanie rozwinięte w kolejnym artykule, który ukaże się 17 grudnia.

Udostępnij