Ćwiczenia odbywały się na akwenie wodnym w Kryspinowie. Strażacy SRW OSP Oświęcim dysponując pontonem z silnikiem spalinowym zabezpieczali zwodowanie (zjazd za pomocą specjalistycznych technik linowych) ratowników medycznych i lekarzy z pokładu śmigłowca Mi-8 SAR.

Nasz zespół ratowniczy (przewodnik z psem) miał możliwość hartować posłuszeństwo i współpracę na pontonie oraz na brzegu akwenu podczas przelotów śmigłowca. Przeprowadziliśmy pozorację tonącego człowieka zakończoną zholowaniem pozoranta przez psa do brzegu.

Była to nasza 21 i 22 wymiana doswiadczeń w ramach współpracy z  3 GPR Kraków – Balice. W tym czasie nauczyliśmy się  zabezpieczać przygodne lądowiska w dzień, w nocy oraz nad wodą. Zaangażowanie obu stron daje możliwość podnoszenia umiejętności, zdobywania bezcennego doświadczenia i tworzenia procedur, które w innych krajach funkcjonują wzorowo. Nasze wspólne działania są dobrą prognozą współpracy Wojska Polskiego z organizacjami pozarządowymi.

Udostępnij