Pierwszy dzień był teoretycznym wstępem do sobotnich zajęć praktycznych, gdzie uczestnicy mieli możliwość przećwiczenia: ewakuacji poszkodowanego strażaka w ciasnym pomieszczeniu przy pomocy strażackiej linki ratowniczej, pokonania toru przeszkód z zasłoniętymi maskami symulującymi warunki pożarowe, w tym możliwość uniknięcia zaplątania się w przewody oraz pokonywanie ciasnych przestrzeni, ewakuację przez okno, tzw. Denver Drill, w tym ewakuację osoby ważącej około 150 kg, siłowe otwarcie drzwi, czy aspekt, któremu mało poświęca się uwagi w Polsce, a jest istotnym elementem pracy w środowisku pożaru, czyli zarządzanie powietrzem.
Strażacy podczas tego ćwiczenia uderzali młotami o oponę w jak najszybszym tempie przez 30 sek, następnie odpoczywali 1,5 minuty i powtarzali ćwiczenie i znów odpoczywali- tym razem już świadomie kontrolując oddech.
Dużo wiedzy do przyswojenia, mało czasu, podsumować sympozjum możemy stwierdzić, że był to czas spdzony bardzo intensywnie.

Mamy nadzieję, że nawiązane kontakty podczas sympozjum pozwolą na dalszą wymianę doświadczeń, również przy okazji ćwiczeń w Polsce.

Udostępnij