Sobotę rozpoczęliśmy sprawdzianem z posłuszeństwa. Każdy mógł wykazać się tym, co wypracował z psem w ostatnim czasie, zwłaszcza w okresie izolacji. Równocześnie pracowały dwa zespoły – jeden wykonywał zadania z posłuszeństwa, drugi – odłożenie. Dodatkowym bodźcem stresu była obecność na treningu dowódcy, który cały czas bacznie przyglądał się naszym poczynaniom. Jako dobry obserwator „na gorąco” komentował nasze postępy i motywował 🙂

Niedzielny ranek to kolejny cykl wykładów opracowanych przez nas na zadane przez instruktora zagadnienia. Tym razem jeden z tematów okazał się trudniejszy niż myśleliśmy, jednak cenne uwagi prowadzącego naprowadziły nas na właściwy tok rozumowania.

Sobotnie i niedzielne popołudnie spędziliśmy na wykorzystaniu możliwości naszego poligonu ratowniczego. Szlifowaliśmy samodzielność pracy psów i przewodników, którzy muszą podejmować decyzję czy „to” szczekanie = odnalezienie. Podejmowanie decyzji jest nieodzownym elementem pracy zarówno przewodnika jak i psa. Gruzowisko jest trudnym i wymagającym terenem. Od psa wymaga min. samodzielności, swobody poruszania się, umiejętności rozwiązywania problemów i oznaczenia źródła zapachu. Od nas przewodników wymaga umiejętności czytania psa, wiedzy nt. zapachu, doświadczenia w sterowaniu psem, analizowaniu miejsc, które zostały już przez psa przeszukane oraz precyzyjnym wskazaniu miejsca wydobywania się zapachu.

Wspólne treningi integrują i uczą współpracy – zarówno na linii pies – przewodnik, ale także między nami – ratownikami. Dodatkowo w trakcie treningu mamy możliwość obserwowania się nawzajem, dyskutowania o wykonaniu danego ćwiczenia, analizowaniu pojawiających się problemów i wypracowania wspólnego pomysłu na jego poprawę, podpartego teorią i doświadczeniem innych, w tym przede wszystkim naszego instruktora.

Razem możemy więcej, a chęć zdobywania wiedzy, doświadczenia i wspólny język to podstawa rozwoju każdego zespołu – grupy.

Całoroczny cykl szkoleń dla przewodników psów ratowniczych organizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Udostępnij