Można powiedzieć, że dziś GPR osiągnęła swoją pełnoletność, osiągnęła poziom dający gwarancję ciągłego rozwoju i stałą gotowość do działań, na którą pracowali członkowie naszego stowarzyszenia, patroni i sponsorzy, mieszkańcy i samorządowcy naszej gminy, powiatu i województwa.

Dziś GPR liczy 29 aktywnych strażaków – ratowników, którzy do dyspozycji mają całe zaplecze OSP, a w szczególności: 3 lekkie samochody (MAN TGE 3.180 4×4 – samochód wyposażony w środki łączności, elektronikę, drony, kamerę wziernikową i geofon; Land Rover Defender 110 4×4, Volkswagen LT35); 2 quady z wyposażeniem, 2 drony.

Sam sprzęt nie będzie ratował życia i mienia poszkodowanego. Niezbędnym elementem wyposażenia tego sprzętu jest dobrze wyszkolony ratownik. Dziś zdecydowanie łatwiej jest pozyskać sprzęt niż wykwalifikowanego ratownika, dlatego główny nacisk kładziemy na możliwość rozwoju indywidualnych kompetencji ratowniczych poszczególnych strażaków, które pozwalają wdrożyć plany rozwojowe całej grupy, pozwalają na poszukiwanie i rozwijanie nowych narzędzi ratowniczych i skuteczne wykorzystanie podstawowych technik, taktyk ratowniczych podczas działań SAR.

W ostatnich latach głównymi projektami realizowanym przez nasze stowarzyszenie są: budowa Poligonu ratowniczego OSP Kęty oraz współpraca w ramach GPR OSP Małopolska.
Poligon będący na ukończeniu pierwszego etapu budowy, w ramach którego powstaje gruzowisko zewnętrzne i stanowiska do nauki ratownictwa wysokościowego, stał się już miejscem spotkań i wymiany doświadczeń, szkoleń i kursów dla strażaków z naszego kraju i z zagranicy. Mamy nadzieję, że końcem br. nastąpi oficjalne otwarcie tej inwestycji.
GPR OSP Małopolska to projekt współpracy na poziomie województwa małopolskiego z zaprzyjaźnionymi jednostkami, których celem jest rozwój i współdziałanie w zakresie działań poszukiwawczo-ratowniczych. W bieżącym roku odbyły się wspólne warsztaty na terenie naszego poligonu i gościnnie na terenie OSP Niebieszczany. Już w najbliższych dniach odsłonimy kolejne karty ciągle ewoluującego projektu. Działania te współfinansowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

18 lat, to kolejna karta zapisana w historii naszych działań i rozwiązań systemowych, o które zabiegaliśmy na każdym szczeblu władzy państwowej, to również rotacja w składzie osobowym i wymiana pokoleniowa szczególnie na poziomie zespołów ratowniczych z psami.

Dziś możemy stwierdzić, że przetrwaliśmy gorący okres zabiegania o funkcjonowanie, przyszłość i rozwój GPR. Dziś po 18 latach jesteśmy najstarszą czynną jednostką poszukiwawczo-ratowniczą w strukturach OSP województwa małopolskiego.

Planów i marzeń nam nie brakuje, a pod skrzydłami jednostki macierzystej ze 150-cio letnią historią łatwiej o wsparcie…

Cieszymy się, że dziś  z dumą możemy reprezentować Gminę Kęty, Powiat Oświęcimski i Województwo Małopolskie na terytorium kraju i poza nim. Dziękujemy samorządom za wspieranie ratownictwa z pasją..”
Dziękujemy wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy wspierają nasze działania! Bez Was i Waszego wsparcia nie byłoby nas!

…bo dla nas zawsze liczy się człowiek “w lesie”…

 

 

Udostępnij