poszukiwania_krakow092015
29 września pierwszy raz podczas poszukiwań ratownicy mogli użyć usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania. Jest to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon.
Po otrzymaniu zgody na publikację informacji o zaginionym, od dyżurnego 5 Komisariatu Policji w Krakowie, ratownik GPR OSP Kęty drogą elektroniczną wysłał zredagowany pod system RSO komunikat do dyżurnego WCZK w Krakowie, który uruchomił system.

Logo_RSO RSO POSZUKIWANIA_ok
Komunikat RSO zawierał odnośnik do linku strony gpr.ospkety.pl na której wcześniej opublikowano pełny komunikat o zaginionej osobie wraz ze zdjęciem.

Ponadto do działań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie Powiatu Oświęcimskiego została wypracowana procedura w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przy współpracy z Komendą Powiatową Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Dyżurny uruchamia procedurę PRK-24 dotyczącą zaginięcia osoby I kategorii w terenie otwartym na wniosek dyżurnego Komendy Powiatowej Policji. Dzięki tej procedurze udało się już odnaleźć zaginioną osobę bez angażowania zbędnych sił i środków poszukiwaczych.

pczk
Dobra wola i chęci ludzi sprawiają, że wiele nowych rozwiązań oddolnie da się wdrażać i realizować.

Udostępnij