Przez dwa dni współtworzyliśmy największe w naszej części Europy święto ratownictwa technicznego.

Warsztaty zostały otwarte wykładami teoretycznymi, które odbyły się w sali widowiskowej Domu Kultury. Dalszą część seminarium stanowiły sesje treningowe, gdzie na 8 zróżnicowanych tematycznie stanowiskach uczestnicy praktykowali pod nadzorem międzynarodowej kadry instruktorów. Zajęcia wykorzystywały proaktywny wkład uczestników oraz dawały możliwość weryfikacji różnych rozwiązań w odniesieniu do realnych sytuacji.
Pierwszy dzień szkolenia zakończyła międzynarodowa biesiada ratownicza przy nutach Kapelii Polandia, która porwała uczestników w klimaty folku beskidzkiego.

W sobotnich zajęć zorganizowaliśmy Dzień Otwarty naszej jednostki, w czasie którego wraz z odwiedzającymi nas gośćmi prowadziliśmy zajęcia profilaktyczne. Niewątpliwą aktrakcją wydarzenia była możliwość przejścia ścieżką edukacyjną pomiędzy pracującymi zespołami. Na dziewięciu odwiedzających nas sympatyków czekała miła niespodzianka – lot śmigłowcem nad Kętami.

A teraz trochę od drugiej strony wadarzenia;-)

Zanim jeszcze przyjechali pierwsi uczestnicy, ruszyły u nas manewry logistyczne – ostatnie dwa tygodnie (tydzień przed i tydzień po wydarzeniu), to wielka operacja, która była dla nas prawdziwym poligonem walki z „długotrwałymi akcjami ratowniczymi”.
Działania nasze polegały na zawiązaniu sztabu akcji, obsłudze łączności i przepływu informacji, koordynacji służb – firm współtworzących wydarzenie, logistyce zaopatrzenia sprzętowego (1,5 wielkości ładunkowej naczepy typu firanka, 111 samochodów), socjalnego i gastronomicznego (800 obiadów i 400 zestawów grilowych).
Z przeprowadzonej operacji na „otwartym pacjencie”wyciągnęliśmy szereg wniosków, które niewątpliwie wdrożymy w następnych naszych akcjach, manewrach i warsztatach.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że dawno nie gościliśmy tak zaangażowanych i gotowych do współpracy uczestników szkolenia. Jednocześnie należy podkreślić zdyscyplinowanie ćwiczących podczas działań i sumienność w wykonywaniu zadań stawianych przez organizatorów – zadań często nie ratowniczych, a organizacyjnych. Wszak dobrze wiemy, że od sprawnego zarządzania logistycznego, zależy możliwość współpracy podmiotów ratowniczych uczestniczących na miejscu zdarzenia.

Wam – drodzy uczestnicy – niejednokrotnie prawdziwi fachowcy w swoich działaniach, zostawiamy ocenie czy daliśmy radę, czy warto coś zmienić, poprawić… – czekamy na sugestie i opinie (osp@ospkety.pl).

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w trakcjie realizacji warsztatów:

Burmistrz Gminy Kęty – Krzysztof Jan Klęczar – za objęcie patronatem wydarzenia
Weber Rescue Polska, Rescue-days.pl – za zaufanie
Naszym Sympatykom – za obecnośc podczas Dnia Otwartego
Transport krajowy i międzynarodowy BUDMAT, Usługi Transportowe ŁYCZKO,  Firma usługowa FRIDRO, Materiały budowlane PSB Gabryś-Sikora, Skup złomu Binkowski,F.H.U. KWADRAT, złomuj.pl, Komax, Dom Kultury w Kętach, T.S. Hejnał, Instal-Raf oraz wszystkim bezimiennym ludziom dobrej woli!

p.s.

Warsztaty trwała od piątku do poniedziałku!

Niedziela była dniem dla naszych ratowników, gdzie pod okiem instruktorów Weber’a doskonaliliśmy swoją wiedzę za zakresu ratownictwa technicznego. Z zaproszenia na wspólne szkolenie skorzystały 4 jednostki OSP z terenu naszej gminy.

W poniedziałek, na terenie naszej remizy, odbyło sie dodatkowe szkolenie dla grupy strażaków z Ukrainy.

Poniżej fotorelacja:

 

Udostępnij