Uwaga! Pozycji bocznej ustalonej nie należy stosować u poszkodowanych, w przypadku których podejrzewa się uraz / złamanie kręgosłupa, miednicy lub innych narządów ruchu. Nie należy stosować tej pozycji również w przypadku samego podejrzenia wyżej wymienionych urazów.

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu sił. Mając pewność, że pacjent jest nieurazowy należy ułożyć go na plecach, a następnie uklęknąć po stronie na którą będziemy chcieli obrócić poszkodowanego.

Uwaga! Kobiety w widocznej ciąży układa się na ich lewym boku.

Rękę poszkodowanej osoby od strony ratownika należy ustawić pod kątem prostym względem jego ciała a następnie zgiąć ją w łokciu do góry. Drugą rękę przełożyć przez klatę piersiową i ułożyć dłonią do twarzy. Kolejną czynnością jest zgięcie dalszej nogi poszkodowanej osoby w kolanie. Następnie należy obrócić pacjenta na stronę po której ustawiony jest ratownik, przytrzymując za jedną rękę oraz zgięte kolano. Ostatni krok to lekkie odchylenie głowy do tyłu w celu udrożnienia dróg oddechowych. Po ułożeniu osoby poszkodowanej w tej pozycji należy  ponownie sprawdzić oddech pacjenta, a następnie wykonywać tą czynność co 2 minuty.

W przypadku gdy pacjent jest przytomny warto zebrać od niego wywiad SAMPLE, będący cennym źródłem informacji dla przybyłych ratowników medycznych. Nazwa SAMPLE pomaga jego  przeprowadzeniu, gdyż każda literka odpowiada innemu pytaniu.

S – symptomy – należy spytać o boleści, ruchomość w stawach oraz czucie kończyn.

A – alergie – należy spytać czy osoba poszkodowana jest na coś uczulona.

M – medykamenty – należy spytać czy osoba poszkodowana przyjmuje w sposób ciągły jakieś lekarstwa.

P – przebyte choroby – nalży zapytać osoby poszkodowanej czy chorowała na jakieś choroby przewlekłe

L – lunch – należy zapytać kiedy osoba poszkodowana jadła posiłek

E – ewentualny mechanizm zdarzenia – należy zapytać czy osoba poszkodowana pamięta co się wydarzyło.

W przypadku gdyby stan osoby poszkodowanej nagle się pogorszy, a o gorsze  utraciłby  przytomność, wywiad ten staje się bardzo cennym źródłem informacji pomagającym podjęcie dalszych, specjalistycznych czynności medycznych.

 

Udostępnij