by wzbić się w powietrze i spoglądać na świat okiem pilota. Marzenia, które pojawiają się w głowie, by latać i ratować ludzkie życie czasem spełniają się, tym bardziej jeśli ludzie działający w naszej jednosce podejmują odpowiednie kroki.
Jest rok 2013 i jeden z naszych ratowników kolekcjonuje naszywki Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych. Na jednym z aukcyjnych portali znajduje naszywkę ze śmigłowcem Mi-8 i napisem 3. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Kraków-Balice. Kiedy naszywka dociera do adresata postanawia poszukać kilku informacji w Internecie i nawiązać kontakt. Kilka wysłanych listów za pośrednictwem poczty elektronicznej i już 13.12.2013 r. dochodzi do pierwszego spotkania ratowników GPR OSP KĘTY z personelem latającym 3.GPR Kraków Balice w tzw. domku pilota na lotnisku w Balicach.

13.07.2014 r. Pierwsza wymiana doświadczeń na płycie lotniska; BHP pracy w okolicach śmigłowca, niewerbalna komunikacja z załogą śmigłowca z ziemi. Pierwsze ogromne wrażenia. Pierwszy bezpośredni kontakt różniących się zespołów ratowniczych. Tworzymy program zobojętniania psów ratowniczych do zapachu, hałasu, podmuchu jednego z największych śmigłowców transportowych w Polsce (Mi-8) doposażonym na potrzeby ratownictwa. Uczymy się wzajemnego zaufania – my na ziemi – oni w powietrzu.

Systematycznie 21 ratowników, 9 psów ratowniczych brało udział w 22 spotkaniach wymiany doświadczeń pomiędzy GPR OSP Kęty, a 3.GPR Kraków – Balice co daje sumę około 100 godzin pracy ze śmigłowcem.
Zdobyte doświadczenie to:
– przyjmowanie śmigłowca Mi-8 w dzień i w nocy,
– sprawdzony autorski program habituacji psów ratowniczych do pracy śmigłowca Mi-8,
– wypracowanie procedury „śmigło”,
– wybór i zabezpieczenie lądowiska w przygodnym miejscu,
– komunikacja wzrokowa i radiowa z załogą śmigłowca,
– oznakowanie lądowiska nocą, licznymi znakami układanymi na ziemi dla załogi śmigłowca,
– wchodzenie, zajmowanie miejsc na pokładzie i desant ze śmigłowca ratowników i zespołów ratowniczych,
– przyjmowanie śmigłowca przez przewodnika z psem przy nodze,
– zabezpieczanie pracy załogi śmigłowca nad akwenem wodnym z łodzi i pontonu,
– zabezpieczanie i przyjmowanie dwóch śmigłowców jednocześnie,
– ewakuacja załogi z wraku śmigłowca,
– zorganizowanie i zabezpieczenie przygodnego miejsca do lądowania od startu śmigłowca w Krakowie do wylądowania na terenie Powiatu Oświęcimskiego lub Wadowickiego – czas około 20 minut – niemożliwe staje się możliwe nawet dla „ochotników”, którzy są w pracy.
Współpraca GPR OSP KĘTY i 3.GPR Kraków Balice to również między innymi współtworzenie, współudział w projektach takich jak: Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego, Dzień Dziecka dla rodzin ratowników, Piknik Lotniczy – Czyżyny, Piknik Lotniczy –Szczurowa, Mikołajki dla wychowanków domu dziecka, Ogólnopolski Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego, wspólne nieformalne logo.

Nasze wspólne działania ukazują między resortową formę dzielenia się wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem tych, którzy poszukują z powietrza i tych z ziemi, tych ubranych w zielone i tych ubranych w pomarańczowe kombinezony z psami ratowniczymi u boku. Idea urodziła się oddolnie, trafiła na ludzi z pasją. Dziękujemy pilotom: kpt. pil. Wiesławowi Jastrzębskiemu i por. pil. Sylwesterowi Kanadysowi za „wspólną pracę” z i dla naszych ratowników.

Z pasji do ratownictwa tworzymy innowacyjną i współczesną dziedzinę ratownictwa.

Mając na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego druhów Ochotniczej Straży Pożarnej ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, integracji środowiska żołnierskiego i druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, działając na podstawie Decyzji Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 09 czerwca 2009r. w sprawie wprowadzenia zasad współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi (Dz. Urz. MON nr 12, poz. 131 z późn. zm.).

17 stycznia 2017 r. zwieńczeniem około 100 godzin obcowania ze śmigłowcem Mi-8 i Mi-2 w terenie przygodnym, na płycie lotniska, w hangarze, nad wodą, w powietrzu zostaje podpisane porozumienie pomiędzy OSP KĘTY, a 3.GPR Kraków-Balice. Porozumienie podpisane zostało przez Dowódcę mjr pil. Mariusza Ostańskiego i Prezesa OSP Kęty Jana Wołoszyna. Do bojowego realizowania umowy, została oddelegowana Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Kęty wyłoniona z Jednostki Operacyjno Technicznej OSP Kęty. Jesteśmy pierwszymi „ochotnikami”, którzy podjęli i podpisali porozumienie o współpracy z Siłami Powietrznymi Rzeczypospolitej.
Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania przyczynią się w przyszłości do szybszego reagowania w zakresie ratowania życia ludzkiego.

Dziękujemy firmir www.statuetki3d.pl za przygotowanie okolicznościowych kryształów.

 

www.krysztaly3d.pl

Udostępnij