OSP KĘTY oraz zdobywanie wiedzy z zakresu kynologii ratowniczej.

Pierwszy dzień pracowaliśmy z psami ratowniczymi głównie nad założeniami związanymi z lokalizacją i oznaczeniem pozoranta w różnych wariantach. Zespoły ratownicze mogły zmierzyć się z przemieszczaniem się ciasną 7-mio metrową rurą, transportem psa w uprzęży na plecach, technikami linowymi, ciemnością, echem, wąskimi przejściami na wysokości, niestabilną pryzmą opon, basenem butelkowym. Obserwowaliśmy zachowania psów w sytuacji transportu „z rąk do rąk” przez ratowników stojących w długim rzędzie. Wspólnie wymienialiśmy się spostrzeżeniami i doświadczeniem podczas pozoracji niedostępnego zaginionego człowieka w „skrzyni”, zaginionego w ciemności hali zbiornika w dużym rozproszeniu, uwięzionego w zadymionych gruzach strażaka w aparacie ochrony dróg oddechowych, lokalizacji z przyczepki quada zaginionego – niedostępnego człowieka. Sobota była bardzo pracowita dla psów ratowniczych i ich przewodników, ale zarazem owocna w nowe doświadczenia potrzebne do uczestnictwa w realnych akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

W niedzielę w samo południe uczestniczyliśmy we Mszy Świętej na Groniu Jana Pawła II (obok szczytu Leskowiec) w Beskidzie Małym. Mszy św. w „Kaplicy ludzi gór” przewodniczył ks. Szymon Czarnota, duszpasterz strażaków z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu. Kapelan przypomniał o ewangelicznej symbolice światła, o tym, jak bardzo ważne jest ono w pracy ratowników.
Następnie udaliśmy się do Kompleksu Wypoczynkowego Czarny Groń w Rzykach. Tam posililiśmy się pożywną grochówką i ciepłą herbatą, po czym rozpoczął się kolejny punkt tego dnia.

Część prelekcyjną rozpoczęła dr Ewa Adamkiewicz – pracownik PAN, która przedstawiła tematykę „Stresu w życiu psa służbowego”. Mł. instruktor przewodników psów ratowniczych Jerzy Herma omówił zagadnienie dotyczące metod habituacji, odwrażliwiania, przeciw warunkowania i floodingu psa ratowniczego w polu pracy śmigłowca (SAR Mi-8). Ostatnim wykład przedstawił kpt. pilot Wiesław Jastrzębski – z-ca dowódcy i szef szkolenia 3.GPR Kraków-Balice, dotyczący wypracowanej „Procedury śmigło” podczas trzyletniej współpracy GPR OSP KĘTY i 3.GPR Kraków Balice (pełną „Procedurę śmigło” można uzyskać u jej autorów).

III Ogólnopolski Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W obchodach Dnia Psa Ratowniczego uczestniczyło 25 zespołów ratowniczych z Polski, Słowacji i Czech reprezentujących: SPR OSP Lipki, ZBK – Republika Czeska, OSP Jabłonna, OSP Strzałków, SZBK – Republika Czeska, OSP Kotuń, GPR OSP Goszcza, DHZ Trstena – Słowacja, GPR OSP Łódź, GPR OSP Kęty.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za intensywnie i owocnie spędzony weekend w gronie ludzi z pasją. Dziękujemy firmie Lobograf za przygotowanie symbolicznej pamiątki III OMDPR oraz Kompleksowi Wypoczynkowemu Czarny Groń w Rzykach za tradycyjną gościnę, posiłek i udostępnienie sali konferencyjnej.

Udostępnij