Wadowice, Myślenice, Nowy Sącz, Wieliczka, Bochnia, Tarnów, Mielec, Pilzno, Dębica, Sędziszów, Rzeszów, Sanok, Brzozów, Brzesko, Zakliczyn, Okocim, Przemyśl, Jarosław, Staremiasto (obecnie Stary Sambor), Drohobycz, Stryj, Dolina, Stanisławów, Nadworna, Tyśmienica, Tłumacz, Sniatyn, Kołomyja, Buczacz, Brzeżany, Rohatyn, Bobrka, Złoczów, Podhajce, Tarnopol, Brody, Kamionka Strumiłowa, Sokal, Mosty wielkie, Kulików, Żółkiew, Rawa ruska, Jaworów, Gródek, Mościska, Rudki, Lwów, Kolbuszowa, Szczerzec, Jaworzno, Zaleszczyki. W charakterze gości było czterech Delegatów z Czerniowiec.

Ogółem reprezentowanych było 57 towarzystw ochotniczych Straży pożarnych, cztere straże pożarne miejskie: Lwów, Przemyśl, Kraków, Tarnopol…

Biblioteka strażacka Nr. 25,
Redaktor: Antoni Szczerbowski.
Krajowy Związek
OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W GALICYI
i LODOMERY Z WIELKIEM KSIĘSTWEM KRAKOWSKIEM
LWÓW. 1900 r.


Kto i jak dziś reprezentuje interesy strażaków na scenie gminnej, powiatowej, wojewódzkiej czy ogólnopolskiej? Czy w „związku strażackim” posiadamy osoby, które swoją SŁUŻBĄ reprezentują nasze stanowisko i czy są one gotowe na rozmowę z naszym środowiskiem?

Z jednej strony w ostatnim 30 -leciu obserwujemy spore zmiany, które wpłynęły na rozwój pożarnictwa w naszym kraju. Zmiany te są głównie na płaszczyźnie sprzętowo – materialnej poszczególnych jednostek. Niestety mam wrażenie, że łatwiej zadbać dziś o sprzęt niż o ludzi, łatwiej rozmawiać o zakupach niż o szkoleniach, potrzebach społecznych i zmianach, które są niezbędne do dalszego rozwoju pożarnictwa ochotniczego w moim kraju.

Rodzi się również pytanie: kto jest inicjatorem zmian, które zaszły na przestrzeni ostatnich lat? Jakie były (są) powody wprowadzania nowych ustaw i rozporządzeń, z którymi my strażacy ochotnicy musimy się dziś zmierzyć?

Gdzie w tym wszystkie funkcjonuje (o ile w ogóle funkcjonuje) pojęcie „myśl strażacka”?

Zadaję sobie pytanie: Jak na nasze działania spoglądaliby nasi poprzednicy z przełomu XIX i XX wieku?

Udostępnij