Dziś kiedy społeczeństwo oczekuje od nas obsługi różnego rodzaju zdarzeń: kolizji drogowych, sprzątnięcia plamy na jezdni, zabezpieczenia mieszkania przed powodzią, ugaszenia pożaru w domu, mieszkaniu, na terenach zielonych, pomocy przy transporcie poszkodowanego do karetki, zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca LPR, poszukiwania ludzi pod gruzami i w terenie otwartym, pomocy oraz zabezpieczenia podczas imprez masowych, zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych, a nawet ściągnięcia małego kota z korony drzew…, my strażacy musimy sprostać tym wymaganiom i musimy umieć zbilansowac nasze działania ratownicze w stosunku do obowiązków rodzinnych, pracy, organizacji naszego stowarzyszenia.

„Każdy ma swoją cienką czerwoną linię – tylko każdy w innym miejscu.”

psycholog Sylwia Kaczan

Dziś wiedza na temat tego „co siedzi w naszej głowie” jest kluczowym elementem w radzeniu sobie ze stresem, który występuje podczas akcji. Dlatego zorganizowaliśmy dwudniowe szkolenie dla wszystkich jednostek naszej gminy, którego celem było poznanie aspektów psychologicznych oddziałujących na strażaka. Pierwsza część szkolenia dotyczyła emocji ratownika, druga kontaktu z poszkodowanym. Był to pierwszy tak szeroko pojęty i zarazem mocno indywidualny kontakt strażaków z terenu gminy Kęty z psychologiem. Jak pokazały zajęcia warsztatowe, okazuje się, że taki kontakt jest niezbędny i powinien odbywać się cyklicznie.

Kolejnym założeniem dotyczącym pilotażowego szkolenia GMINA 2016 było wypracowanie współpracy pomiędzy jednostkami działającymi podczas akcji ratowniczej. Główny temat dotyczył współdziałania podczas działań poszukiwawczych w terenie otwartym. Uczestnicy szkolenia zgłębili techniki poszukiwawcze. W 8-mio osobowych grupach pracowano nad teorią i praktyką odnoszącą się do przeszukania terenu w oparciu o metodę „liścia”, „szybkiej trójki” oraz „koła wagou”. Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z pracą zespołu ratowniczego (przewodnik, pies ratowniczy), poznali sposoby współdziałania z takim zespołem. Zostali także poinstruowani o postępowaniu w razie konieczności udzielenia pomocy psu.  Mamy nadzieję, że taka wiedza będzie miała przełożenie podczas działań związanych z pracą z uwięzionymi zwierzętami, do których również jesteśmy dysponowani.

Podsumowaniem ćwiczeń warsztatowych była kilkukodzinna pozorowana akcja poszukiwawcza.

Wspólne szkolenia i integracja strażaków tworzą JAKOŚĆ RATOWNICZĄ!

Dziękujemy jednostkom: OSP Łęki, OSP Bielany, OSP Malec, OSP Nowa Wieś, OSP Witkowice, OSP Kęty za aktywne uczestnictwo i  zaangażowanie w powierzone zadania.

Drogi Mieszkańcu Starego i Nowego Miasta jeśli wspierasz nasze działania zagłosuj na nasz projekt w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok. – SZCZEGÓŁY.

Logo-Małopolska-V-RGBkety_na_cale_zycie

Współpraca na płaszczyźnie samorządowej,  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Gminy Kęty i naszej jednostki zaowocowała wsparciem finansowym szkolenia w ramach realizacji projektu Bezpieczna Małopolska 2016.

Udostępnij