Po dojeździe pierwszych zastępów okazało się, że ogniem objęta jest cała powierzchnia hali magazynowej, a siły i środki zadysponowane na miejsce zdarzenia są niewystarczające.

W pierwszej fazie działania gaśnicze prowadzone były w natarciu od strony północnej oraz w obronie hali produkcyjnej od strony południowej. Wraz z przybyciem na miejsce zdarzenia kolejnych zastępów dobudowywano następne linie gaśnicze z obu stron fabryki. W wyniku zbyt małego ciśnienia wody w sieci hydrantów podjęto decyzje o stworzeniu stanowiska wodnego i poboru wody z koryta rzeki Soły za pomocą pompy wysokociśnieniowej.

Z powodu dużej powierzchni pożaru na miejsce został zadysponowany kolejny zastęp z naszej jednostki – Man Slrp. Przy użyciu znajdującego się na jego wyposażeniu drona z kamerą termowizyjna oceniano rozmiary pożaru, jak również wskazywano miejsca największych zarzewi ognia co w znaczny stopniu  uprościło dowodzenie akcją gaśniczą.

Pożar został opanowany w godzinach wczesno porannych, a działania gaśnicze przeszły w kolejną fazę, tzn. rozbiórki hali oraz przelewania tlącego się materiału. W związku, iż nocne działania trwały wiele godzin podjęto decyzję o zadysponowaniu kolejnych sił i środków na miejsce zdarzenia w celu podmiany pracujących druhów. Działania strażaków na miejscu pożaru zostały zakończone w dniu 13 kwietnia ok godziny 13:00.

Podsumowując nasze działania, akcja gaśnicza przy ulicy Partyzantów trwała 25 godzin i 7 minut. W kulminacyjnym momencie działań udział  brało 21 strażaków (4 zastępy /37 strażaków/ OSP Kęty). Łącznie z powiatu oświęcimskiego, wadowickiego i chrzanowskiego brało udział 36 zastępów straży pożarnej.

Wszystkim zaangażowanym w działania serdecznie dziękujemy!

 

Udostępnij