Sobotę rozpoczęliśmy wykładem nt. teorii zapachu. Świat psa jest światem zapachów. Praca z psem, która polega na odnajdywaniu źródeł zapachów, wymaga od nas – przewodników – praktycznej wiedzy na temat źródła zapachu, sposobu powstawania, jego rozchodzenia się, a także jego zachowaniu w otaczającym go środowisku. Stożek zapachowy, zasady jego zniekształcania oraz analiza środowiska, w którym dane nam będzie pracować pomoże przewidzieć reakcję pracującego psa i odpowiednio mu pomóc, kiedy będzie tego potrzebował.

Po rozgrzewce umysłowej przyszedł czas na odrobinę posłuszeństwa oraz ćwiczenia łamiące wypracowany dotychczas schemat oznaczania. Szybka kawa na rozgrzanie organizmu i przeszliśmy do zabaw węchowych z psami, które rozwijają psa i budują bazę do rozpoznawania przedmiotów. Praca z psim ratownikiem nie powinna ograniczać się tylko do tzw. pracy górnym wiatrem. Psi nos ma mnóstwo możliwości, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą ułatwić i znacznie przyspieszyć realne działania.

Niedzielę rozpoczęliśmy od posłuszeństwa. Wykorzystaliśmy garaż naszej jednostki i skupiliśmy się na krótkich i prosto wyglądających elementach posłuszeństwa, a że diabeł tkwi w szczegółach to właśnie one najczęściej sprawiają nam najwięcej trudności. Każdy otrzymał cenne wskazówki, szybka kawa i wyjazd na poligon. W niedzielnym treningu skupiliśmy się na pozorancie odchodzącym, który znikał „za rogiem” i pies musi uruchomić swoje zmysły, aby rozwiązać zagadkę. Były chwile trudne, ale było też sporo śmiechu, kiedy widzieliśmy kombinacje, które proponowały nam nasze czworonogi.

Niestety trening musieliśmy niespodziewanie zakończyć, ponieważ dostaliśmy dyspozycję wyjazdu na poszukiwania zaginionej mieszkanki Kęt.

Nie zwalniamy tempa. Mamy plany na rok 2021, które bez treningu się nie zrealizują. Osiągnięcie celów wiąże się z ciężką pracą, ale to my sami musimy od siebie wymagać, bo tylko od naszego zaangażowania zależy jak skuteczni będziemy w realnych działaniach.

Całoroczny cykl szkoleń dla przewodników psów ratowniczych organizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Gminy Kęty.

Udostępnij