W trakcie dojazdu na miejsce akcji od Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej prowadzącej wcześniejsze działania w nocy otrzymaliśmy materiały planistyczne zawierające informacje na temat przeprowadzonych działań poszukiwawczych w terenie. Na podstawie tych danych oraz informacji uzyskanych od mieszkańców wyznaczyliśmy prawdopodobne miejsca przebywania zaginionego. Zostały tam wysłane zespoły piesze oraz zmotoryzowane na quadach, których celem było przeszukanie dróg leśnych wraz z poboczem.

Około godziny 11.00 jeden z zespołów zgłosił odnalezienie zaginionego mężczyzny. Odnaleziony quadem został przetransportowany do sztabu, gdzie został przekazany pod opiekę ZRM. Mimo podeszłego wieku oraz nocy spędzonej w lesie był w dobrej kondycji zdrowotnej.

Zdecydowana większość akcji poszukiwawczych, prowadzonych na naszym terenie chronionym, kończy się na fazie wstępnej, istotnym elementem strategii działań poszukiwawczych jest przyjęcie taktyki 6-cio krokowego etapu planowania działań (materiały źródłowe: www.searchresearch.org.uk).

Działania poszukiwawcze prowadzone przez ratowników w nocy charakteryzują się niższą detekcją zespołów niż ma to miejsce w dzień. Dlatego często powtarza się przeszukania najbardziej prawdopodobnych miejsc.

Na miejscu działania prowadzone były przez lokalne jednostki OSP (Wieprzec, Żarnówka, Juszczyn, Kojaszówka, Bystra Podhalańska, Sidzina), PSP (Myślenice, Sucha Beskidzka), Policji oraz Myślenicką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą.

Dziękujemy wszystkim za współpracę, której wspólne efekty przyczyniły się do odnalezienia mężczyzny.

Udostępnij