Pierwsza wzmianka o próbie powołania w Kętach Ochotniczej Straży Pożarnej pojawia się już w 1868 roku, kiedy to w przyjętej uchwale z 3 marca tegoż roku czytamy: „Dalej stanowi wniosek pan assesor Morozowski aby wznieść umieścić tutejszem straż ogniową ochotniczą uformować i celem nabycia potrzebnych wiadomości i nauki dwóch młodych ochotników tutejszych do miasta Białej na koszt kasy miejskiej wysłać” – Księga Uchwał Rady Gminnej, t.I., s. 35 (3.3.1868r.)
W uchwale nie został powołany statut organizacji, bez którego w czasie władzy politycznej w Galicji, Lwowskie Namiestnictwo nie mogło zarejestrować żadnej organizacji.

Oficjalnie powstanie OSP Kęty datuje się na 20.11.1874 r., kiedy to Rada Gminy Kęt zatwierdziała statut naszej jednostki.

142 lata historii działań pożarniczych w Kętach, to nieustanne rozwijanie „ratownictwa z pasją”, to historia, którą tworzyli najznamienitsi mieszkańcy Miasta i Gminy Kęty. To historia, która jest źródłem dzisiejszego patrzenia na spektrum ratownictwa ochotniczego. To historia, która uczy i wychowuje kolejne pokolenia adeptów pożarnictwa.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania – to Wy jesteście częścią tej historii.

” … Żeby ten ogień nigdy w nas nie zgasł … „

Historia w szczegółach – TUTAJ

rzp-laczy-pokolenia

Udostępnij