Pierwszym naczelnikiem OSP Kęty został wybrany dh Zygmunt Kłodziński, a jego zastępcą został dh Henryk Dołkowski. W 1880 r. naczelnikiem OSP Kęty został wybrany dh Edmund Krzysztoforski, który tą funkcję pełnił do 1896 r., a później od 1896 do 1922 r. pełnił funkcję prezesa OSP Kęty. W sumie związany był 42 lata z kęcką jednostką. Równocześnie w latach od 1900 – 1918 pełnił funkcję burmistrza Kęt.
Rada Gminna Miasta Kęty co roku uchwalała w budżecie miasta 500 złotych reńskich na utrzymanie OSP Kęty. W 1884 r. zakupiono dla jednostki sikawkę konną nowej konstrukcji za równowartość 1200 złotych reńskich. W 1886 r. OSP Kęty wyposażono w wóz rekwizytowy na sprzęt pożarniczy i hydrofor za 122 złote reńskie. W 1887r. wybudowano natomiast drewnianą remizę przy ul. Rajskiej.
Rada Gminna Kęt – 23 stycznia 1892 r. uchwaliła nowy regulamin ogniowy obowiązujący wszystkich mieszkańców Kęt. Miasto zostało podzielone na 7 dzielnic. W każdej z nich działał tzw. delegat ogniowy, który czuwał nad przestrzeganiem przez mieszkańców regulaminu ogniowego. W 1892 r. jednostka OSP liczyła 60 członków czynnych, dobrze wyszkolonych, umundurowanych oraz jak na tamte czasy dobrze wyposażonych w sprzęt pożarniczy. Jednostka posiadała na wyposażeniu m.in. trzy sikawki konne czterokołowe (ssąco-tłoczące), ponad 500 mb. węży, 6 beczkowozów konnych, drabiny składane, dachowe, hakowe, rekwizyty na wypadek powodzi i udzielania pomocy medycznej. Do oświetlania w czasie jazdy do pożaru i w czasie samej akcji używano pochodni albo lamp naftowych. Jako sygnału ostrzegawczego w trakcie jazdy używano dzwonków albo trąbki zamiast obecnie znanej syreny.
Aby usprawnić szybki dojazd do pożaru i innych zdarzeń nagradzano właścicieli koni, którzy jako pierwsi zgłosili się do remizy strażackiej z zaprzęgiem konnym do sikawki, beczkowozu czy wozu rekwizytowego. Właściciel pierwszej pary koni otrzymywał 3 złote reńskie, drugiej i następnej pary już 2 złote reńskie. Zagrożenie pożarowe w tym czasie było bardzo dużo, ponieważ budynki były drewniane, często pokryte gontami.
Od 15 maja 1911 r. rozpoczął działanie studencki oddział OSP przy Seminarium Nauczycielskim w Kętach, którego komendantem był profesor Bohdan Łuszczyński. Stan osobowy 60 czynnych strażaków wraz z wyposażeniem utrzymywał się z niewielkimi zmianami do wybuchu I Wojny Światowej w 1914 r.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach od początku powstania należała do najżywotniejszych w okolicy i była kuźnią kadr strażackich, dh Edmund Krzysztoforski będąc burmistrzem Kęt i prezesem OSP Kęty w latach 1900 do 1905 r. pełnił także funkcje Naczelnika Okręgu Związku OSP Kęty i był delegatem Krajowego Związku OSP.
W latach 1881 — 1882 r. instruktorem szkolącym druhów OSP Kęty był dh Antoni Szczerbowski – nauczyciel szkoły ludowej w Kętach. Był on zasłużonym działaczem ochotniczego pożarnictwa w Galicji, skonstruował znaną drabinę strażacką zwaną później „drabiną Szczerbowskiego”, jak i również pełnił funkcję redaktora kalendarza strażackiego. W późniejszym okresie piastował godność sekretarza Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych we Lwowie.
22 stycznia 1915 r. do Kęt na odpoczynek przybywa I Brygada Legionów na czele z Brygadierem Józefem Piłsudskim, którą na rynku w Kętach witał burmistrz Kęt dh Edmunt Krzysztoforski wraz z Radnymi Gminy, Strażakami i licznie zgromadzonymi na rynku mieszkańcami Kęt. Wtedy na rynku grała marsze wojskowe i legionowe —strażacka orkiestra dęta z Kielc, która w 1914 r. w liczbie 40 strażaków-muzyków z OSP Kielce na ochotnika wstąpiła do I Brygady Legionów i stanowiła zaczątek Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego I Rzeczypospolitej Polskiej.
I wojna światowa nie przerwała działalności OSP Kęty pomimo zmniejszenia stanu osobowego członków OSP Kęty z powodu powołania kilku druhów do armii austriackiej i wstąpienia na ochotnika kilku druhów do Legionów. Po odzyskaniu Niepodległości Polski w 1918 r. do jednostki wracają druhowie z wojny i niewoli, powiększając stan osobowy OSP Kęty. Uzupełniono również sprzęt pożarniczy, wznowiono szkolenia i ćwiczenia w warunkach już pokojowych.
W 1922 r. po 42 latach swej czynnej działalności w OSP Kęty dh Edmund Krzyszoforski przechodzi na zasłużony odpoczynek. Prezesem zostaje wybrany dh Edward Zajęczek — Burmistrz Kęt, a naczelnikiem zostaje wybrany dh Jan Adamski. 27 maja 1923 r. OSP Kęty przystępuje do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Związku Wojewódzkiego w Krakowie.
7 września 1923 r. delegacja druhów z OSP Kęty na czele z prezesem dh Edwardem Zajączkiem i byłym prezesem dh Edwardem Krzysztoforskim bierze udział w I Wojewódzkim Zjeździe Związku OSP RP w Krakowie. W 1924 r. OSP Kęty otrzymuje ufundowany przez mieszkańców Kęt i Kęczan zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych nowy sztandar. W dniach od 3 do 5 lipca 1925 r. delegacja OSP Kęty bierze udział w zjeździe Związku OSP RP we Lwowie.
W 1926 r. — OSP Kęty otrzymuje nową sikawkę motorową czterocylindrową o dużej wydajności za sumę 2000 złotych reńskich, dzwonki automatyczne do alarmowania o zaistniałym pożarze oraz drabiny i sprzęt pożarniczy.
Obok remizy strażackiej przy ul. Rajskiej zbudowano drewnianą wieżę ćwiczeń, na której ćwiczono wspinanie się za pomocą drabin hakowych, a także suszono węże po pożarze. Aby usprawnić alarmowanie strażaków o zaistnieniu pożaru, w 1931 r. zakupiono syrenę i zamontowaną ją na magistracie w rynku. Wszystkie zakupy sprzętu pożarniczego i budowę wieży ćwiczeń sfinansowała Rada Gminna Kęt.
24 października 1932 r. na Walnym Zebraniu OSP Kęty powołano do życia „drużynę żeńską”, a komendantką drużyny została dh-a Maria Serednicka. Celem drużyny było niesienie pomocy pogorzelcom, udzielanie pomocy medycznej i szerzenie higieny. Szkoleniem drużyny zajmował się dh Władysław Dziewoński.
7 lipca 1935 r. — OSP Kęty obchodzi jubileusz 60-lecia swego istnienia. W tym czasie Edward Zajączek — burmistrz Kęt pełni funkcje prezesa OSP Kęty i równocześnie naczelnika Oddziału Powiatowego OSP, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej OSP Kęty została rozwiązana, a władze niemieckie utworzyły obowiązkową Straż Pożarną, do którem pod rygorem wcielono członków OSP Kęty. W styczniu 1945 r. trwały jeszcze walki frontowe na linii rzeki Soły, a kęccy strażacy pełnili dyżury w remizie strażackiej i zabezpieczali mienie oraz gasili pożary.
Uroczyście działalność swą wznowiła OSP Kęty 16 czerwca 1946 r. kiedy na ogólnym zebraniu prezesem został wybrany dh Feliks Dyczkowski, a naczelnikiem został wybrany dh Józef Adamski. W tym inauguracyjnym dniu rozpoczęcia działalności pożarniczej po 5 latach okupacji niemieckiej i pracy pożarniczej pod rygorem niemieckim dokonano uroczyście poświęcenia i przekazania dla jednostki OSP Kęty nowej motopompy.
14 listopada 1948 r. zakupiono trzecią motopompę, którą przekazano do nowo powołanego plutonu OSP w Kętach-Podlesiu. Od tego dnia uznaje się powołanie OSP w Kętach-Podlesiu.
W 1949 r. OSP Kęty przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Kęty zakupiła z demobilu amerykańskiego samochód wojskowy marki Dodge, który został przerobiony i przystosowany do potrzeb ratowniczo-pożarniczych.
3 lipca 1949 r. OSP Kęty obchodzi jubileusz 75-lecia swego istnienia, na którym uroczyście poświęcono i przekazano dla jednostki w Kętach samochód pożarniczy marki Dodge.
15 sierpnia 1951 r. odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej remizy strażackiej przy ul. Mickiewicza.
6 września 1959 r. OSP Kęty obchodzi 85 lat swojego istnienia. W latach sześćdziesiątych jednostka kilkukrotnie zajmuje czołowe miejsca na zawodach pożarniczych na szczeblu powiatowych i wojewódzkich. W 1965 r. na krajowych zawodach pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych w Zabrzu reprezentując woj. Krakowskie — kęcka jednostka zajmuje czołowe miejsca w różnych konkurencjach, a druhowie z OSP Kęty biorący udział w tych zawodach pożarniczych otrzymują srebrne medale.
W 1966 r. OSP Kęty i władze miasta organizują uroczystość z okazji 100-lecia działalności w Kętach „Ochrony przeciwpożarowej” celebrując rok 1865 — kiedy to Rada Gminna Kęt przy magistracie utworzyła tzw. „Straż Ogniową”. Uroczystość połączona była z poświęceniem i oddaniem do użytku dla OSP Kęty nowo wybudowanej remizy strażackiej przy ul. Mickiewicza, której budowę rozpoczęto w 1951 r. oraz poświęceniu i przekazaniu dla jednostki ufundowanego przez mieszkańców Kęt nowego sztandaru. Z tych trzech powodów Zarząd Główny Związku–Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie przyznał dla OSP Kęty–najwyższe odznaczenie związkowe Ochotniczych Straży Pożarnych — Złoty Znak Związku, który na tej uroczystości został wręczony dla jednostki OSP Kęty.
Prezes dh Feliks Dyczkowski i naczelnik dh Józef Adamski i wielu druhów zostało odznaczonych medalami za zasługi dla pożarnictwa.
1968 r. powstała przy OSP Kęty Żeńska Drużyna Pożarnicza, której komendantką została dh Maria Gara, a przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kętach zorganizowano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.
26 czerwca 1971 r. jednostka OSP Kęty bierze czynny udział w gaszeniu bardzo groźnego pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Druhowie z kęckiej jednostki z narażeniem życia wykonywali wzorowo swoje trudne zadanie bojowe, wykazując się jednocześnie bohaterską postawą.
Podczas akcji gaszenia tego pożaru zginęło 37 uczestników biorących udział w akcji gaszenia strażaków, żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników rafinerii, a kilkadziesiąt osób uległo poparzeniom.
Za udzał w gaszeniu tego pożaru prezes OSP Kęty dh Józef Adamski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a druhowie jednostki otrzymali medale za zasługi dla pożarnictwa oraz za zasługi dla ziemi krakowskiej.
W 1971 r. jednostka OSP Kęty posiada na wyposażeniu dwa samochody ratowniczo-gaśnicze marki STAR 20 i STAR 25 ze zbiornikami wody po 3 tyś. litrów. Jednostka posiada również 3 motopompy i wiele różnorodnego sprzętu pożarniczego, jest dobrze wyszkolona i umundurowana, jednocześnie zdolna do podjęcia szybkich działań ratowniczo-gaśniczych.
W listopadzie 1973 r. na Walnym Zebraniu OSP Kęty prezes dh Feliks Dyczkowski po 27 latach sprawowania funkcji prezesa rezygnuje i zostaje wybrany honorowym prezesem kęckiej jednostki. Nowym prezesem zostaje wybrany dh Józef Adamski, a naczelnikiem dh Jan Pilarski.
27 listopada 1978 r. na Walnym Zebraniu OSP Kęty, po 32 latach sprawowania najpierw funkcji naczelnika, a później prezesa OSP Kęty dh Józef Adamski rezygnuje z pełnienia dotychczasowej funkcji prezesa, a jego obowiązki przejmuje dh Adam Ćwiertnia. 13 marca 1983 r. również na Walnym Zebraniu sprawozdawczym OSP Kęty prezesem zostaje wybrany dh Jan Pilarski, a naczelnikiem dh Zbigniew Pękala. W okresie od 1983 do 1991 w jednostce zachodzą częste zmiany naczelników.
W 1991 r. funkcję naczelnika OSP Kęty obejmuje dh Józef Szafran i wspólnie z prezesem dh Janem Pilarskim przez następne kilka lat dokonują nadbudowy piętra nad dotychczasową świetlicą, gdzie urządza się kuchnie z prawdziwego zdarzenia oraz świetlicę w dwóch pomieszczeniach i zaplecze sanitarne. Przeprowadzono kapitalny remont i modernizację całego budynku, ogrodzenia i placu ćwiczeń.
Dzięki nawiązaniu kontaktów władz Gminy Kęty i Zarządu OSP Kęty z władzami Gminy Hellendorn w Holandii w 1991 r. jednostka otrzymała w darze od przyjaciół-strażaków z Holandii, średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes. Samochód ten sprawuje się bardzo dobrze i bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz przy innych zdarzeniach.
W 1992 r. jednostka zaangażowana została na kilka dni w gaszenie bardzo groźnego i zarazem dużego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej.
W latach 1994 – 1995 dh Michał Szatan z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zajmuje pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej począwszy od eliminacji gminnych, przez powiatowe, wojewódzkie i wreszcie krajowych.
16 lutego 1996 r. w centrum Kęt na ul. Krakowskiej zapala się cysterna przewożąca 20 tyś. litrów benzyny i oleju napędowego. Kęcka jednostka jako pierwsza bierze udział w gaszeniu pożaru. Dzięki sprawnemu i odważnemu przeprowadzeniu akcji ratowniczo-gaśniczej nie doszło do eksplozji cysterny i rozszerzenia pożaru na budynki, co mogło zakończyć się tragicznie. Druhowie biorący udział w tej akcji zostali odznaczeni medalami za szczególną odwagę.
25 lipca 1996 r. dh Jan Pilarski składa rezygnację z pełnienia funkcji prezesa. Do czasu wyboru nowego prezesa tj. do 16 lutego 1997 r. dh Józef Szafran pełni obowiązki prezesa i jednocześnie funkcję naczelnika OSP Kęty.
16 lutego 1997 r. na poszerzonym Zebraniu Zarządu OSP Kęty dh Józef Szafran uchwałą Zarządu został powołany na funkcje prezesa OSP Kęty, a naczelnikiem został dh Wiesław Wacięga. Druhowi Janowi Pilarskiemu podziękowano za jego wieloletnią owocną pracę w OSP Kęty przez 23 lata jako naczelnik, a później jako prezes. Dzięki nawiązaniu kontaktów z gminą Hellendorn w Holandii w roku 1991 r. i częstych odwiedzin i utrzymywania dobrej znajomości — 19 października 1998 r. strażacy z gminy Hellendorn na czele z burmistrzem i gminnym komendantem straży przekazują bezpłatnie uroczyście przywiezione przez nich dwa samochody—jeden do ratownictwa drogowego, drugi pożarniczy, z którego OSP Kęty zrezygnowała na rzecz OSP Kęty Podlesie.
W latach 1998-2000 r. trwa dalsza modernizacja i remont remizy strażackiej przed obchodami jubileuszowymi 125-lecia, które zaplanowano z jednorocznym opóźnieniem z powodu prac budowlanych na 28 maja 2000 r.
11 marca 2000 r. w czasie rocznego sprawozdawczego zebrania OSP Kęty omówiono przygotowania do uroczystości jubileuszowych 125-lecia OSP Kęty przypadającej na 28 maja 2000 r. Z okazji jubileuszu podjęto uchwały Walnego Zebrania nadając dożywotnie godności Honorowego Członka OSP Kęty—J.E. Biskupowi Adamowi Dyczkowskiemu oraz najstarszemu członkowi OSP Kęty dh Marianowi Christowi za 74-letnią działalność w ochotniczym pożarnictwie. Zatwierdzono także uchwałę częściowo zmieniony Zarząd OSP Kęty w składzie:
- Prezes dh Józef Szafran
- Naczelnik dh Zygmunt Karkoszka
- Z-ca Naczelnika dh Jan Wołoszyn
- Sekretarz dh Janusz Majkuciński
- Skarbnik dh Teresa Więcek
- Gospodarz dh Wiesław Wacięga
- Członek dh Jerzy Więcek
- Członek dh Stefan Chrapkiewicz
- Członek dh Klaudiusz Lis
Komisja Rewizyjna w składzie:
- Przewodnicząca dh Halina Chrapkiewicz
- Członek dh Jan Christ
- Członek dh Marek Olejarz
28 maja 2000 r. OSP Kęty uroczyście obchodziła jubileusz 125 lat swego istnienia. Na tą okoliczność została wydana w dużym nakładzie publikacja pt. „Historia 125 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach” licząca 126 stron, opracowanych częściowo przez prof. Władysława Droździka, który nagle zmarł 18 lutego 2000 r. pozostawiając niedokończoną publikację. Brakującą część dokończy ja – dh Jan Christ.
Od chwili włączenia OSP Kęty do Krajowego Systemu Pożarniczo-Gaśniczego w roku 1995 r, zwiększyła się ilość wyjazdów do różnych zdarzeń w tym takie do pożarów co obrazuje poniższa tabela:
Rok | Wyjazdy ogółem | W tym pożary | Miejscowe zagrożenia | Fałszywe alarmy | Wypadki drogowe | Powodzie |
1995 | 43 | 23 | 19 | 1 | ||
1996 | 7 | 75 | 20 | 2 | ||
1997 | 160 ’ | 59 | 98 | 3 | ||
1998 | 82 | 39 | 40 | 3 | ||
1999 | 71 | 6: | 13 | 2 | ||
2000 | 177 | 46 | 130 | 1 | ||
2001 | 138 | 45 | 91 | 2 | ||
2002 | 287 | 97 | 187 | 3 | ||
2003 | 192 | 80 | 105 | 6 | ||
2004 | 233 | 47 | 178 | 8 | ||
2005 | 222 | 99 | 117 | 6 | ||
2006 | 233 | 92 | 136 | 4 | ||
2007 | 99 | 125 | 6 | |||
2008 | 7 179 | 80 | 94 | 5 | 53 | |
2009 | 190 | 87 | 98 | 52 | 17 | |
2010 | 233 | 94 | 131 | 8 | 66 | 43 |
2011 | 191 | 81 | 109 | 6 | 89 | |
2012 | 190 | 106 | 78 | 71 | ||
2013 | 197 | 78 | 111 | 7 | 48 | |
2014 | 225 | 55 | 149 | 6 |
Od 6 do 24 czerwca 2000 r, jednostka OSP Kęty bierze udział w akcji ratowniczej po nawałnicy, która nawiedziła Gminę Kęty i okolice, powodując duże zniszczenia. 28 lipca 2001 r. uroczyście poświęcono i oddano do użytku nowy samochód marki Lublin.
18 i 19 sierpnia 2002 r. jednostka bierze udział w Mszy Świętej w czasie pobytu Ojca Świętego — Jana Pawła II w Krakowie, a w Kalwarii Zebrzydowskiej zabezpieczała miejsce odlotu helikopterem Jana Pawła II. W tym samym roku zakupiono dla druhów ratowników dziesięć pagerów za pomocą których mogli otrzymać powiadomienia o wystąpieniu zdarzenia. Również w tym samym roku jednostka otrzymuje z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie nową pompę szlamową marki „Honda”.
W 2003 r. powstała kilkuosobowa Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami ratownikami, która przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie została zakwalifikowana jako GPR, która ma za zadanie odnajdywanie osób zaginionych i przysypanych w czasie katastrof i klęsk żywiołowych. Była to w tym czasie jedna z pierwszych grup GPR w Ochotniczym Pożarnictwie w Polsce. W tym samym roku jednostka została doposażona w nowy samochód marki Iveco przeznaczonego do ratownictwa techniczno-chemicznego, a tymczasem w remizie strażackiej ciągle trwa remont dużej sali na której odbywają się zebrania, wesela i inne spotkania. Przez cały czas Zarząd OSP Kęty dba, aby druhowie byli dobrze przygotowani do zadań jakie mają wykonywać w czasie zaistnienia różnych zdarzeń, dlatego istotne były szkolenia podnoszące kwalifikacje.
Efektem szkoleń i ćwiczeń druhów jest zajmowanie przez seniorów i młodzieżowej drużyny pożarniczej czołowych miejsc na zawodach ratowniczo-pożarniczych, Na przykład 24 maja 2004 r., na I Powiatowych Zawodach Ratowniczych pod hasłem „Wieżowiec 2004 Oświęcim” — na 24 drużyny dwuosobowe, biorących udział w zawodach OSP Kęty zajęła dwa pierwsze miejsca, pokonując strażaków z Państwowej Straży Pożarnej.
18 czerwca 2004 r. OSP Kęty obchodzi jubileusz 130 lat swojego istnienia. Na tą okoliczność Urząd Gminy Kęty wydaje folder opracowany przez druhów z OSP Kęty — dh Jana Christa, dh Józefa Szafrana i mgr Krystynę Kusak.
W styczniu 2006 r. na walnym rocznym zebraniu sprawozdawczym OSP Kęty prezesem zostaje wybrany dh Zygmunt Karkoszka, a naczelnikiem zostaje dh Wiesław Wacięga. Byłemu prezesowi dh Józefowi Szafranowi podziękowano za 16 lat owocnej pracy, w tym za 6 lat jako naczelnik i 10 lat jako prezes OSP Kęty.
W kwietniu 2006 r. dh Józef Szafran zostaje powołany na Komendanta Gminnego OSP Kęty i funkcje tę wzorowo pełni do dziś.
28 stycznia 2006 r. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) jako pierwsza przystąpiła do akcji poszukiwawczej w zawalonej hali w Chorzowie, w której trwała wystawa gołębi. Co roku grupa jest kilka razy wyznaczana do akcji poszukiwawczych głównie na terenie województwa Małopolskiego i Śląskiego.
13 czerwca 2009 r. OSP Kęty obchodzi jubileusz 135 lat swego istnienia. W tym uroczystym dniu został poświęcony i przekazany do użytku dla jednostki nowy samochód pożarniczy marki MAN, zakupiony w lutym 2009 r. Na tą okoliczność został wydany przez Urząd Gminy Kęty i OSP Kęty folder pt. „135 lat OSP Kęty”, przy współudziale merytorycznej druha Zygmunta Karkoszki jak i mojej. Należy podkreślić, że w ciągu tych 48 lat użytkowania remizy strażackiej, po jej oddaniu dla OSP Kęty w 1966 r. zaszły duże zmiany modernizacyjne, których koszt wyniósł ponad 2 miliony złotych. Większość robót wykonano w czynie społecznym przez druhów OSP Kęty, natomiast prace budowlano-modernizacyjne w części bojowej remizy sfinalizował burmistrz z budżetu Gminy. Pozostałe prace modernizacyjne siedziby straży w części nie bojowej sfinansowali sponsorzy. Sponsorów wyszczególnia się rok rocznie w kalendarzach strażackich, które druhowie OSP Kęty roznoszą do mieszkańców Kęt.
Do czasu oddania do użytku nowo wybudowanej remizy strażackiej przy ul. Mickiewicza, jednostka miała siedzibę w budynku dawnej bożnicy żydowskiej przy ul. Krakowskiej.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach należy do najlepszych jednostek OSP w Małopolsce, jak i w kraju. Jak zanotowały kroniki strażackie od chwili powstania w 1874 r. zawsze przodowała i była wzorem do naśladowania dla sąsiadujących jednostek, udzielając pomocy instruktarzowej i szkoleniowej nowo powstającym jednostką OSP.
W 2013 r. w konkursie na najlepszą jednostkę Województwa Małopolskiego — jednostka OSP Kęty zdobyła I miejsce otrzymując nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. W poprzednich latach w plebiscycie zajmowała kolejno trzecie i drugie miejsce.
Jednostka OSP Kęty posiada 5 samochodów ratowniczo-gaśniczych, 2 średnie i 3 lekkie oraz dostateczną ilość sprzętu pożarniczego, do podjęcia każdego wyzwania. Załoga jest dobrze wyszkolona, wyposażona i zdolna do podjęcia szybkiej akcji. Zarząd OSP Kęty, Komendant Gminny OSP Gminy Kęty oraz Burmistrz Gminy Kęty czynią starania, aby w najbliższych latach zaopatrzyć jednostkę w nowy ciężki samochód pożarniczy, który przyczyni się do lepszej działalności ratowniczo-gaśniczej.
Ogółem stan osobowy OSP Kęty wynosi obecnie 91 osób — w tym 61 czynnych druhów należących do jednostki operacyjno-technicznej tzw. JOT-u, 7 honorowych członków, 19 członków zwyczajnych i 2 wspierających. Przy jednostce działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza licząca obecnie 19 członków (10 dziewcząt i 9 chłopców).
W 2013 r. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza obchodziła uroczyście 10-lecie swego istnienia, prezentując dumnie swoje dokonania.
Od marca 2013 r. naczelnikiem OSP Kęty jest dh Jerzy Wołoszyn. Aktualny skład osobowy Zarządu OSP Kęty wygląda następująco:
1. Prezes — dh Zygmunt Karkoszka
2. W-ce Prezes i Naczelnik — dh Jerzy Wołoszyn
3. Z-ca Naczelnika — dh Mariusz Handzlik
4. Sekretarz — dh Stanisław Górkiewicz
5. Skarbnik — dh Jan Wołoszyn
6. Członek – dh Janusz Majkuciński
7. Członek — dh Grzegorz Prochownik
8. Członek — dh Krzysztof Śniatecki
9. Członek — dh Tomasz Chromy
10. Członek — dh Wiesław Wacięga
11. Gospodarz — dh Marek Tobiasiewicz
Aktualny stan Komisji Rewizyjnej:
- Przewodnicząca — dh Halina Chrapkiewicz
- Członek — dh Jan Christ
- Członek — dh Łukasz Kierpiec
W czasie 140 lat swego istnienia jednostka miała nadane cztery sztandary. Pierwszy z 1895 r. zaginął w czasie I wojny światowej. Drugi pochodzący z 1924 r. został przeznaczony w 1993 r. do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Dwa kolejne sztandary z lat 1966 i 1992 r. są w posiadaniu OSP Kęty.
Jednostka posiadała także orkiestrę dętą, która w 1880 r. witała na dworcu kolejowym w Oświęcimiu przybyłego z Wiednia Cesarza Franciszka Józefa. Orkiestra ta istniała do wybuchu I wojny światowej, czyli do 1914 r. Po odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 r. z niewoli i z frontu wrócili muzycy i w 1921 r. dokonano reaktywacji orkiestry. W kronice strażackiej widnieje zapis, ze 16 lipca 1922 r. OSP Kęty wraz z orkiestrą dętą z Kęt brała udział w pamiątkowym akcie dziejowym przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach odznaczona jest najwyższymi odznaczeniami pożarniczymi i regionalnymi za długoletnią i ofiarną działalność pożarniczą następującymi medalami:
- Złotym Znakiem Związku,
- Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza,
- Odznaką Za Zasługi Dla Ziemi Krakowskiej,
- Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego.
Najwyższe odznaczenia pożarnicze otrzymali także zasłużeni działacze, członkowie kęckiej jednostki — zarazem działacze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Druh Józef Adamski, długoletni naczelnik i prezes OSP Kęty, były członek Zarządu Oddziału Powiatowego i Wojewódzkiego Związku OSP RP, odznaczony Złotym Znakiem Związku.
Druhna Bronisława Zbykut — członek honorowy OSP Kęty, były członek Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Kęty – jedna z pierwszych kobiet w Polsce, które otrzymały Złoty Znak Związku.
Druh Jan Pilarski – członek honorowy OSP Kęty, długoletni naczelnik, prezes OSP Kęty, były długoletni członek Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Kęty odznaczony Złotym Znakiem Związku.
Druh Jan Christ — członek honorowy OSP Kęty – honorowy Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Kęty (od 1973 do 2001 r. prezes), były członek Zarządu Oddziału Powiatowego i Wojewódzkiego Związku, kronikarz, odznaczony Złotym Znakiem Związku, Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.
Z okazji 140-tej rocznicy istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach — muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w dniach od 10 czerwca do 24 sierpnia 2014 r. zorganizowało wystawę czasową poświęconą historii Ochotniczych Straży Pożarnych, a zwłaszcza Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach.
Uroczystości jubileuszowe z okazji 140-lecia OSP Kęty odbędą się z jednorocznym opóźnieniem 8 sierpnia 2015 r. Spowodowane jest to renowacją elewacji remizy.