Szkolenie odbywało się w Rabce Zdrój. Kurs miał na celu przygotowanie nas do działań w terenie pod kątem sprawnego poruszania się z wykorzystaniem różnych sposobów nawigacji z głównym naciskiem na wykorzystanie odbiorników GPS. Kurs prowadził starszy instruktor ratownictwa górskiego Rafał Chrustek.

Pierwszego dnia zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną dzięki której za pomocą podstawowych narzędzi takich jak kompas i mapa potrafiliśmy odnaleźć się na nieznanym nam terenie. Po kilku godzinach wykładu wreszcie ruszyliśmy w teren szlifować nasze umiejętności w terenie. Pod koniec dnia zaczęliśmy kurs obsługi GPS, otrzymaliśmy skrypt do ćwiczeń dla ratowników i zaczęliśmy go realizować. W międzyczasie nasz instruktor analizował nasze dane z GPS i udzielał nam cennych rad i wytykał nam błędy. Nasz pierwszy dzień zakończyliśmy bardzo późną porą.

Drugi dzień miał sprawdzić nasze umiejętności wykorzystania GPS w terenie. Zostaliśmy podzieleni na 3 osobowe grupy, mieszając ludzi z różnych jednostek. Naszym zadaniem było zebranie 12 kartek ukrytych w rozległym terenie.

Dziękujemy instruktorowi oraz współuczestnikom szkolenia za wspólnie spędzony weekend obfitujący w zdobywanie wiedzy tak potrzebnej podczas działań ratowniczych.

Udostępnij