Świętowanie kontynuowaliśmy na terenie naszej jednostki z zaproszonymi gośćmi- naszymi sympatykami, rodzinami i znajomymi. Po uroczystym apelu odbyła się część artystyczna pt.: „Pociąg do wolności” przygotowana przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Podniosły charakter uroczystości skłonił odbiorców do przemyśleń, łez i wzruszeń , bo jak mówi historyk Norman Davies:

„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości my, strażacy w mundurach, ale przede wszystkim obywatele wolnego i suwerennego państwa, wracamy pamięcią do wydarzeń z listopada 1918 r., kiedy podpisano rozejm w paryskich lasach Compiègne zawarto rozejm pomiędzy Ententą a Niemcami. Jesteśmy wdzięczni za odwagę, walkę, poświęcenie i heroizm dnia codziennego na okupowanych terenach naszym dziadkom i pradziadkom, którzy stanęli w obronie Ojczyzny, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. My również pragniemy służyć Narodowi Polskiemu, nie tylko w mundurze, nie tylko ratując komuś życie. Bowiem, jak uczył nas św. Jan Paweł II:

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

To ludzie tworzą naszą Ojczyznę – radość, zadumienie i wspólna obecność uchwycona na fotografi niech będzie wyrazem naszego patriotyzmu.

Udostępnij