23 maja br. w podkrakowskiej Rząsce zaginęła 72-letnia mieszkanka Krakowa z objawami demencji.

W nocy z 23/24 maja w działaniach poszukiwawczych na wyznaczonym terenie brała udział Małopolska Cywilna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami ratowniczymi.

24 maja do akcji poszukiwawczej zostały włączone kolejne zasoby: lokalne OSP, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza z psami ratowniczymi, kolejne patrole funkcjonariuszy policji, pies tropiący z policji, śmigłowiec. O godz. 20.45 zostaliśmy zadysponowani do działań i przed godz. 20.57 uruchomiliśmy System Regionalnego Ostrzegania (RSO) dla woj. małopolskiego.

Nasze działania wraz z GPR OSP Goszcza i OPP prowadzone były w nocy z 24/25 maja. Z uwagi na profil osoby zaginionej i informacje dostarczone podczas prowadzonego dochodzenia, celem działań było ponowne przeszukanie terenu, który był sprawdzany w ciągu dnia.

25 maja działania w terenie zostały wznowione przez policję i miejscowe jednostki OSP. Dodatkowo do akcji została włączona SGPR PSP Nowy Sącz. Zadania poszukiwaczy skupiły się na ponownym przeszukaniu wcześniej wyznaczonych terenów.

25 maja 2016 r. przed godz. 16.00 w Rząsce  pies ratowniczy Veri zlokalizował leżąca już, skrajnie odwodnioną, ale żywą poszukiwaną od trzech dni kobietę. Veri uratowała życie zaginionej, która w wyniku choroby nie była wstanie wrócić do domu. Gratulacje dla przewodnika Bartka Waligóry ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowy Sączu i wszystkim osobom, które przyczyniły się do wyszkolenia czworonożnego ratownika!

… dzięki uporowi rodziny i ludzi zaangażowanych w poszukiwania policja skutecznie prowadziła działania poszukiwawcze zaginionej. Jednocześnie należy podkreślić zaangażowanie i determinację służb biorących udział w akcji. Mamy nadzieję, że to pierwszy poważny krok prowadzący do zmiany standardów poszukiwań na naszym terenie. Standardów, które powinny być opracowywane w oparciu o analizę wcześniej przeprowadzonych działań, szkoleń, warsztatów…

fot główne: Roadsafe.pl

Udostępnij