II OMDPR rozpoczął się w Kompleksie Wypoczynkowym Czarny Groń, gdzie odbyła się odprawa przybyłych gości, a następnie uczestnicy wydarzenia udali się do kaplicy na Groniu Jana Pawła II na Leskowcu. Mszę Świętą odprawił kapelan strażaków powiatu oświęcimskiego ks. Jerzy Ryłko. Podczas Mszy Świętej wspomniano naszego Przyjaciela dh Piotra Kowalczyka założyciela Grupy Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź-Jędrzejów, który w tym roku odszedł na wieczną służbę. O godzinie 13.30 w Kompleksie Wypoczynkowym Czarny Groń na gości czekała grochówka z „okopką” oraz ciepłe napoje, które pozwoliły rozgrzać zziębniętych i przemoczonych ratowników.

Następnym punktem spotkania było podpisanie umowy pomiędzy Starostwem Oświęcimskim a Ochotniczą Strażą Pożarną w Kętach, dotyczącej przekazania terenów na poligon ratowniczy. Poligon będzie służył ratownikom do podnoszenia swoich kwalifikacji. Na terenie 2 ha (nieczynnej przepompowni wody) powstanie trenażer działań: poszukiwawczo-ratowniczych, stabilizacji gruzowiska, osuwiska, zapadliska, pożarowych, ratownictwa wysokościowego, ratownictwa w transporcie lądowym, ratownictwa w transporcie lotniczym, ratownictwa chemicznego.

Podpis pod umową złożyli: Wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego – Jarosław Jurzak oraz Prezes OSP Kęty – Jan Wołoszyn. Swoją obecnością zaszczycili nas burmistrzowie Gminy Kęty, przedstawiciele: Komendy Powiatowej PSP w Oświęcimiu, JRG Andrychów, ZOSP RP Powiatu Oświęcimskiego, 3 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej – Kraków Balice, Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.

Kluczowym elementem wydarzenia były prelekcje zaproszonych gości. Jako pierwszy wystąpił Leos Vokál z prezentacją dotyczącą jego uczestnictwa w akcjach ratowniczych w Algierii i Iranie. W Algierii w 2003 roku jego działania prowadzone były w ramach Hasičský záchranný sbor České republiky, natomiast w Iranie uczestniczył z ramienia IRO – International Rescue Dog Organisation.

Następnie można było wysłuchać prelekcji ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej: Marcina Feldmana i Bartłomieja Kubiaka, którzy dzielili się z nami doświadczeniami z akcji w Nepalu w 2015 roku. Prelegenci odpowiadali na często „trudne pytania”, dotyczące organizacji działań ratowniczych poza granicami kraju.

Dziękujemy: OSP GRS Łódz-Jędrzejów, SPR OSP Lipki, GPR OSP Siechnice, GP GOPR, GPR OSP Goszcza, GPR OSP Międzybrodzie Bialskie, OSP Orzech, Polskiemu Związkowi Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych, OGPR, Krakowskiej Grupie Tropiącej, Svaz záchranných brigád kynologů České republiky, Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Wasza obecność dodaje wiary, iż w gronie ratowników jest płaszczyzna, na której w oparciu o ochotników, można budować nowoczesny, nieustannie rozwijający się system pomocy z wykorzystaniem specjalizacji jakim jest czworonożny ratownik i jego przewodnik.  Służby ochotnicze były i są inicjatorem i motywatorem do rozwoju tej i wielu innych dziedzin ratownictwa.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe gadżety II OMDPR oraz osobistą apteczkę ufundowaną przez MSWiA.

Składamy serdecznie podziękowania do współorganizatora wydarzenia – Kompleksu Wypoczynkowego Czarny Groń, który jest z nami od samego początku. Dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.

Do zobaczenia za rok!

Fotorelacja Marcina Muchy

Udostępnij