Podczas wycinki drzew w jednym z lasów doszło do przygniecenia drwala przez ścinane drzewo. Poszkodowany drwal został uwięziony pod drzewem, nie jest w stanie sam się wydostać. Jego współpracownik wzywa pomoc dzwoniąc pod numer 112 podając następujące informacje: „Na mojego kolegę spadło drzewo, które ciął – jest uwięziony. Jesteśmy w lesie w okolicy Kęt. Proszę o pomoc, idę w kierunku drogi”. Po tym następuje utrata łączności z poszkodowanymi. Policji udaje się ustalić prawdopodobne miejsce, z którego dzwoniono. W związku z sytuacją kryzysową na terenie powiatu nie ma możliwości zadysponowania większej liczby sił i środków straży pożarnych jedynie SIS z OSP Kęty, które pełni dyżur, natomiast PRM jest w tej chwili zaangażowane w działania masowe więc przez dłuższy czas nie mogą dojechać na miejsce. Po dotarciu ZRM ratownicy nie mogą dotrzeć bezpośrednio na miejsce, czekają przy szlabanie.
Zastępy udają się na miejsce, gdzie pracuje już patrol policji, który przekaże szczegółowe informacji KDR.

Poszkodowany nr 1 – drwal.
• Mechanizm urazu – przygniecenie (nie zmiażdżenie) przez drzewo (poszkodowany urazowy)

• Przytomność – po dotarciu przez ratowników, w pierwszej fazie poszkodowany ‘U’ w skali AVPU. Po chwili od udzielania pierwszej pomocy przechodzi w słabe ‘A’

• Parametry życiowe w momencie dotarcia do poszkodowanego – poszkodowany we wstrząsie:
Jama ustana bez ciał obcych;
oddech 5/10s. (ok. 30/min) – płytki, przyśpieszony;
tętno 18/10s. (ok. 110/min);
skóra blada, spocona;
nawrót włośniczkowy wydłużony (pow. 2s.);
słabo wyczuwalne tętno na t. promieniowej (centralizacja krążenia)

• Badanie urazowe:
Głowa – lekkie zadrapania naskórka w okolicy czoła, brak wycieków z uszu, nosa i oczu, brak widocznych krwiaków, źrenice bez zmian
Szyja – lekkie zadrapania naskórka, krtań w osi, żyły wypełnione
Klatka piersiowa – częściowo niedostępna przez drzewo (kłopoty z pełnym wzięciem oddechu), brak widocznych obrażeń
Brzuch – niedostępny do zbadania
Miednica – częściowo niedostępna do zbadania, stabilna
Kończyny dolne – jedna niedostępna (złamanie zamknięte kości udowej, opuchlizna, krwiak), druga dostępna z lekkim krwotokiem
Kończyny górne – dostępne, zabrudzone, lekkie otarcia
Plecy – niemożliwe do sprawdzenia, duże prawdopodobieństwo uszkodzenia kręgosłupa, lekkie otarcia

• Działania medyczne połączone z ewakuacją poszkodowanego. Pierwsze wdrożone działania medyczne polepszają stan poszkodowanego (unormowanie oddechu i oznak krążenia, w tym napływ i kolor skóry). Po wydobyciu poszkodowanego należy dokonać ponownej oceny urazów szczególnie tych, których ratownicy nie mogli ocenić w pierwszej fazie. Po zaopatrzeniu urazów oraz przygotowaniu do ewakuacji z lasu poszkodowany częściowo odzyskuje przytomność. Ratownicy bezwzględnie muszą przeprowadzić wywiad SAMPLE:
S – symptomy, objawy – bolą plecy, nogi i źle się oddycha (stłuczona klatka piersiowa, ale stabilna)
A – alergie – uczulony na leki przeciwbólowe (nie pamięta nazwy)
M – medykamenty – przyjmuje leki na serce
P – przebyte choroby – przeszedł dwa zawały mięśnia sercowego i choruje na nadciśnienie
L – jedzenie – zjadł drugie śniadanie podczas pracy około południa
E – pamięta tylko, że drzewo spadało w jego kierunku, próbował uciekać i go przygniotło, następnie próbował wyjść spod niego i dalej nie pamięta

• Po przetransportowaniu poszkodowanego do miejsca bezpiecznego pacjent traci przytomność. Ratownicy muszą przekazać wszystkie informacje dotyczące ich działań i zebrane od poszkodowanego.

Poszkodowany nr 2 – pomocnik drwala (WW)
Poszkodowany wezwał pomoc i udał się w kierunku drogi leśnej, którą pamiętał. Podczas kontaktu
z nr 112 nie podał dokładnego kierunku. Po odnalezieniu poszkodowanego ratownicy powinni przeprowadzić badanie ABC i urazowe. W pierwszych chwilach poszkodowany nie daje oznak złego samopoczucia, wydaje się być zdrowy ale pod wpływem stresu. Nie pamięta dokładnej drogi, którą szedł, ale stara się pomóc ratownikom w odnalezieniu miejsca zdarzenia i dotarciu do przygniecionego drwala. Proponuje, że uda się z nimi na miejsce zdarzenia. Podczas przemieszczania się lekko utyka na prawą nogę ratownicy powinni przeprowadzić wywiad SAMPLE i szybkie badanie urazowe – skręcenie stawu skokowego, obrzęk kolana, bolesność i obrzęk nadgarstka (wszystko prawa strona)
S – lekkie zawroty głowy wywołane stresem i zadyszką (przez pewien czas biegł)
A – nie ma alergii, czasem po orzechach sędzi go skóra (w tym dniu nie jadł orzechów)
M – insulina i inne leki przyjmowane przez cukrzyków (brał insulinę po śniadaniu)
L – jadł drugie śniadanie razem z kolegą około południa
E – inne objawy – choruje na cukrzycę od 1 roku
Po dotarciu na miejsce zdarzenia poszkodowany nr 2 zaczyna czuć się źle. Następują duży stres widokiem poszkodowanego kolegi oraz objawy hipoglikemii.
• W skali AVPU początkowo ‘A’, następnie powolne „odpływanie”.

• Oddech – przyśpieszony 4/10s., następnie 5/10s.

• Tętno – przyśpieszone 15/10s., następnie 17/10s., słabe na obwodzie

• Skóra robi się blada

• SAMPLE j/w. S – Uskarża się, że ma kłopoty z widzeniem (rozmywa się obraz, widzi podwójnie), ból głowy, zadyszka, nerwowość (ale współpracuje)

• Po chwili utrata przytomności, należy przygotować do transportu. Do momentu przetransportowania do szlabanu krótkie powroty przytomności, natomiast podczas przejmowania przez ZRM nieprzytomny. Ratownicy muszą przekazać wszystkie informacje dotyczące ich działań i zebrane od poszkodowanego.

Foto: Wioletta Kania

Udostępnij