Po krótkim przypomnieniu wiedzy teoretycznej przystąpiliśmy do części praktycznej, w której m.in. przeprowadziliśmy dwa doświadczenia.

Pierwsze z nich pokazało, że środek pianotwórczy nie tylko służy do wytworzenia piany gaśniczej, lecz jego małe stężenie w roztworze wodnym pozytywnie wpłynie na zredukowanie napięcia powierzchniowego, co w konsekwencji pozwoli na lepsze wchłanianie się w wody w materiał palny.

Drugie, pokazało jak niebezpieczny jest pożar m.in. alkoholi, które z łatwością niszczą powstającą pianę. Na zakończenie, każdy uczestnik miał możliwość ugasić niewielki, kontrolowany „pożar” przy użyciu sprzętu do wytwarzania piany gaśniczej.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym jednostkom z naszej gminy za wspólny udział oraz zaangażowanie w ćwiczenia. Mamy nadzieje, że okazji do wspólnych ćwiczeń będzie coraz więcej.

Udostępnij