Nasza remiza jest jak rodzący się człowiek. W XIX w. kęcka straż raczkuje i stawia pierwsze kroki niczym dziecko. Wpiera ją lokalna władza i społeczność. Pierwsze akcje to głównie pożary stodół i drewnianych domostw, które w tamtym czasie stanowiły główną zabudowę XIX-wiecznych Kęt. Strażacy jadący powozami z końmi, dysponujący łopatą, ręczną sikawką, kilkoma wiadrami i bosakami.

Następne lata to czas zdobywania nowych sprzętów, umiejętności, poszerzanie ratowniczych horyzontów. Postępy: cywilizacyjny i naukowy zapewniają nam dzisiaj lepszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy sposób działania, podparty ochroną przeciwpożarową i uznaniem wśród ludzi.

Natomiast kolejne lata to przede wszystkim poszerzanie tej strażackiej rodziny, zarażanie coraz większej ilości osób pasją do ratownictwa i gotowości do pełnienia bezinteresownej służby drugiemu człowiekowi.

Ważną rolę od samego początku istnienia straży odgrywały kobiety jako troszczące się matki, zaradne babcie i przejmujące tradycje córki, a w sposób szczególny samarytanki, które dały mocne podwaliny pod budowę ratownictwa medycznego.

Istotną rolę w tej historii odgrywa także postać Antoniego Szczerbowskiego. Ten pasjonat pożarnictwa, znany głównie z opatentowania drabiny rozstawnej zwaną drabiną Szczerbowskiego, wywodzi się z naszej rodziny. Do dziś stosuje się techniki, które opisywał m.in. w Katechizmie Strażackim, Przeglądzie Pożarniczym, Przyjacielu Strażaka.

Tak wygląda niespełna 150-letnia historia na kilku zdjęciach. Nasi przodkowie przekazali nam wyjątkowe dziedzictwo. Teraz naszym obowiązkiem jest kultywować ich tradycję i wspinać się po drabinie „ratownictwa z pasją” coraz wyżej i wyżej…

Drodzy Sympatycy naszej jednostki, w związku z przygotowaniami do naszego 150-lecia powstania straży, tym razem to my kierujemy do Was prośbę o pomoc. Jeśli posiadacie wszelkie materiały, które pomogą nam w uporządkowaniu i wzbogaceniu naszej historii (zdjęcia, wycinki z gazet, stare umundurowanie i inne pamiątki), prosimy o kontakt. W końcu ten dom nie jest tylko naszym domem, drzwi do niego otwarte są dla każdego.

13 grudnia 2022 r. o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach odbędzie się premiera filmu „Półtora wieku Ochotniczej Straży Pożarnej okiem dh Antoniego Szczerbowskiego”. W tym miejscu serdecznie zapraszamy wszystkich Sympatyków naszego stowarzyszenia na to wydarzenie.

Udostępnij