Świętowanie rozpoczęliśmy w piątek 15 września iście ratowniczo, ćwicząc nowe i nabyte już umiejętności na poligonie OSP Kęty, gdzie towarzyszyło nam grono przyjaciół z różnych organizacji, z którymi mieliśmy okazję na naszej 20-letniej drodze „ratownictwa z pasją” współpracować. Podzieleni na cztery zespoły, realizowaliśmy tematy związane z ratownictwem na osuwisku, podczas katastrof budowlanych i transportem ratowników z wykorzystaniem technik linowych.

Prelegenci podczas sobotniej konferencji przybliżyli nam tematy, które w istotny sposób wpłynęły na nasz warsztat ratowniczy:

  1. Przemo Rembielak – NGO’s w kraju i za granicą w kontekście działań ratowniczych; uwarunkowania, dobre praktyki
  2. Karolina Kielczyk i Jacek Stanisz – społeczne skutki ruchów masowych
  3. Sebastian Czarnota – osuwiska i wykopy; przykłady działań KSRG z terenu woj. małopolskiego
  4. Andrzej Górowski – przygotowanie psów do pracy w środowisku osuwiska, wykopów
  5. Janusz Rutka – ratownictwo wysokościowe w działaniach GPR; historia, działania
  6. Oleksandr Shylo USAR UA – ratownictwo SAR podczas działań wojennych
  7. Rafał Chrustek – zarządzanie akcją poszukiwawczą
  8. Sylwia Ściegienko – psychologiczne aspekty dowodzenia zespołem ratowników
  9. Bartek Klich – dowodzenie a zarządzanie zespołem ratowników

Sobotni wieczór był również okazją do pokazania przebytej przez nas drogi „ratownictwa z pasją”. Nie obyło się bez koncertu jubileuszowego w wykonaniu zespołu Luz Band z Michałem Wodzem. Był też miły muzyczny akcent w wykonaniu naszych Przyjaciół – ratowników.

Finałem jubileuszowego weekendu były niedzielne zajęcia na poligonie oraz spotkanie z autorem książki „Zarządzanie powietrzem w działaniach straży pożarnej” – Michałem Baranowskim.

Dziękujemy Wam, Przyjaciele naszej GPR, za wsparcie, za możliwość rozwoju, za zaufanie, jakim nas darzycie, za to, że przez te 20 lat jesteście z nami. To zaszczyt służyć swojej małej ojczyźnie, która o nas pamięta. Dziękujemy!

Decyzją Samorządu Województwa Małopolskiego otrzymaliśmy Brązowy Medal Polonia Minor.

Udostępnij