Dwa dni szkolenia z organizacji obozowiska, pracy w strukturze gruzów z wykorzystaniem czynnika biologicznego i specjalistycznego sprzętu oraz wymiana doświadczeń z ratownikami znacząco wpływa na poziom naszego wyszkolenia, doświadczenie i umiejętność pracy w zespole.

W trakcie ćwiczeń nasze zespoły ratownicze skupiły się na różnych elementach pracy psa na gruzowisku. Głównym tematem pozostawała lokalizacja, do której, w zależności od zaawansowania zespołu, dodawaliśmy utrudnienia w postaci pracy na lince, sterowania, trudnego podłoża, niedostępności pozoranta. Każde ćwiczenie było zaplanowane, a kolejny krok wynikał z wykonania poprzednich. Przewodnicy często bardzo ambitnie podchodzą do zadań i planów treningowych. Każde działanie zespołu powinno jednak być dopasowane do słabszego ogniwa, a nie ambicji przewodnika, dlatego warto obserwować siebie i psa i umieć zrobić tyle kroków w tył ile dane ogniwo potrzebuje – niezależnie czy dotyczy to psa czy przewodnika.

Dodatkowo ratownicy mieli okazje przećwiczyć elementy wykonywania dostępu do osób uwięzionych w strukturach gruzowiska. Dzięki udostępnieniu przez firmę uStrażaka.pl sprzętu Hilti mogliśmy popracować sprzętem wyburzeniowym, który mamy nadzieję, w niedługim czasie, uzupełni nasz warsztat ratowniczy.

Dziękujemy druhom z JRS OSP Wrocław za zaproszenie i liczymy na kolejne spotkania i wspólne ćwiczenia. Podczas takich spotkań i wymiany doświadczeń rodzą się nowe projekty i wspólne plany treningowe.

Udostępnij