Podczas konferencji wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu pani Marty Gutowskiej dotyczącego wszechstronnego przygotowania psa ratowniczego w oparciu o środowisko pracy i sposoby transportu w tym środowisku.

Swoistym rarytasem był wykład starszego instruktora ratownictwa górskiego GOPR , instruktora IRO, Andrzeja Górowskiego. W swoim wystąpieniu przybliżył nam wyniki badań naukowych i ich praktyczne zastosowanie dotyczących źródła zapachu jakim jest ciało człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zmian profilu zapachu ludzkich analogów rozkładu podczas pierwszych 72 godzin od zgonu. Autorem badań jest Jonathan Andrew Brooks, który pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu Leicester gdzie prowadzi badania w dziedzinie biochemii, chemii analitycznej i biologii chemicznej.

Mieliśmy również okazję wysłuchać kolejny już raz  wykładu o demencji i depresji autorstwa naszej druhny psycholog Sylwii Ściegienko.

Sobotnie popołudnie było okazją do obserwacji pracy zespołów ratowniczych w terenie otwartym oraz systemu zarządzania akcją poszukiwawczą realizowaną przez organizatora konferencji.

Serdecznie dziękujemy za wspólny czas w gronie pasjonatów i praktyków ratownictwa. Dziękujemy stowarzyszeniu STORAT za gościnę i wszystkim ratownikom za wielogodzinne merytoryczne rozmowy o historii, teraźniejszości i przyszłości działań poszukiwawczo – ratowniczych.

Udostępnij