Sezon grzewczy niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich są zatrucia tlenkiem węglu, potocznie zwanym czadem, który każdego roku przyczynia się do śmierci wielu osób.

Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym gazem o podobnej gęstości co powietrze, przez co z łatwością się z nim miesza i rozprzestrzenia.  Powstaje w wyniku półspalania wielu paliw m. in. gazu ziemnego, drewna czy produktów ropopochodnych. W warunkach domowych źródłem emisji tlenku węgla najczęściej są wadliwe urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe.

Do organizmu czad dostaje się poprzez układ oddechowy, a następnie  wchłania się do krwioobiegu. Cząsteczki tlenku węgla wiążą się z hemoglobiną szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. Wynikające z tego niedotlenienie, stwarza poważne zagrożenie dla człowieka, powodując uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są najczęściej duszności, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty. Osoby zaczadzone czują się osłabione, mają zaburzenia orientacji oraz tracą zdolności oceny zagrożenia.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów zatrucia tlenkiem węgla należy natychmiast przewietrzyć wszystkie pomieszczenia, opuścić mieszkanie oraz zaalarmować służby ratunkowe
(nr tel. 112 lub 998).

W celu zmniejszenia ryzyka zatrucia tlenkiem węgla należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych oraz zamontowania czujnika tlenku węgla.

Pamiętaj, że zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich  może w dużej mierze zależeć od tego, jak zadbasz o swoje bezpieczeństwo!

 

Udostępnij